niedziela, 2 października 2016

Jesienna bezglutenowa gruszotka z kruszonką i bezą

Co prawda za oknem ostatnio lato, i oby jak najdłużej, ale w mojej kuchni, zważywszy na dostatek sezonowych produktów, króluje jesień. Dynia, słodkie ziemniaki, grzyby, a z drugiej strony jabłka, śliwki i gruszki w rozmaitych wariantach - to zdecydowani faworyci września. I pewnie jeszcze chwilę ze mną zostaną. Dziś proponuję ciasto idealne na niedzielę - taka klasyczna szarlotka z kruszonką, ale z gruszkami w miejsce jabłek, bo trzeba było spożytkować ich nadmiar. Z jabłkami oczywiście też się nada, ale w mojej prywatnej opinii z gruszkami smakuje lepiej. Ciasto ma sporo tłuszczu i cukru, choć i tak mniej niż w klasycznych tego rodzaju przepisach. Ale to kruche ciasto, więc musi być tłuste, nie ma rady. Dałam masło klarowane zamiast zwykłego, a w miejsce cukru użyłam zdrowszego ksylitolu i cukru z kokosa. Do kruchego ciasta taka ilość jajek nie jest niezbędna, chciałam jednak zrobić bezę, wrzuciłam więc wszystkie żółtka, dzięki czemu ciasto zyskało na strukturze.
Po cukier kokosowy, ksylitol, prawdziwy cejloński cynamon, skrobię z tapioki i wszelakiej maści mąki bezglutenowe zapraszam do krakowskich sklepów Ekogram Zielonki (już 4 !) lub też do sieci na http://drpelc.pl/.
Wciąż aktywny jest kod rabatowy, dający Wam zniżkę 7% na każde zakupy! Wystarczy wpisać w jego treść zdrowozakrecona :)


Składniki na kruchy spód i kruszonkę:
  • 1 szklanka mąki ryżowej
  • 1 szklanka mąki kukurydzianej (użyłam mąki z białej kukurydzy) 
  • 1/2 szklanki mąki kasztanowej (bo miało być bardziej jesiennie, ale można dać inną)
  • 1/2 skrobi (ziemniaczanej, kukurydzianej lub z tapioki)
  • 1/4 szklanki ksylitolu
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia
  • 250 g zimnego masła klarowanego
  • 4 żółtka
  • sproszkowany ksylitol/erytrol do posypania (zmieliłam w młynku do kawy)
Składniki na bezę:
  • 4 białka
  • 2 łyżki skrobi
  • 1/2 szklanki ksylitolu
Składniki na farsz:
  • 1 kg gruszek
  • 4 łyżki dowolnej skrobi
  • 1 szklanka cukru kokosowego lub brązowego
  • 1 łyżeczka cynamonu cejlońskiego
Mieszamy mąki z proszkiem do pieczenia, dodajemy cukier i starte na tarce masło. Siekamy nożem aż powstanie coś w rodzaju kruszonki. Dodajemy jajka i szybko zagniatamy ciasto. Formujemy kulę, którą zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na pół godziny.
W tym czasie możemy przygotować gruszki. Obieramy je ze skóry, ścieramy na tarce, odciskamy z nadmiaru soku, dodajemy skrobię i cukier. I odstawiamy.
Nagrzewamy piekarnik na 170 stopni. 
Wyjmujemy ciasto, 1/3 wkładamy z powrotem do folii i umieszczamy w zamrażarce. Pozostałą częścią wylepiamy formę wyłożoną papierem do pieczenia lub wysmarowaną masłem i posypaną mąką i zapiekamy ok. 10 minut (moja forma miała 20x22 i była ciut za niska, polecałabym nieco większą).
W tym czasie ubijamy białka ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec dodając stopniowo ksylitol. Kiedy cukier nie będzie już wyczuwalny, dodajemy skrobię i miksujemy jeszcze przez chwilę.
Na upieczony spód wykładamy gruszki, na to dajemy bezę, a na wierzch starte na tarce ciasto z zamrażarki. Pieczemy około 30 minut. Wierzch możemy posypać zmielonym ksylitolem zamiast tradycyjnego cukru pudru.




***
Zapraszam też do odwiedzenia mojego drugiego, tym razem podróżniczego bloga 

13 komentarzy :

  1. BArdzo fajny przepis. :) Zapraszam na swojego bloga kulinarnego. :) https://jaglusia.wordpress.com/2016/10/01/makaron-orkiszowy/

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja myślałam, że mąka i skrobia kukurydziana to jest to samo, podobnie z ryżową, nie? Czy można zmielić kaszę kukurydzianą na skrobię (żeby zrobić mąkę)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie, to nie to samo. Ryżowa akurat jest jedna, biała lub z brązowego ryżu. Skrobi ryżowej nie ma. Kasze możesz śmiało zmielić na mąkę, albo dać inną, np. owsianą

      Usuń
  3. Pewnie pyszne...! Ale niestety mimo, że z ksylitolem ma wysoki indeks glikemiczny (mąka ryżowa, kukurydziana). Niestety nie dla mnie... :-(. Można poprosić o więcaj ciast z niskim indeksem (np. z fasoli, z mąki z ciecierzycy)? Bardzo lubię bloga i większość przepisów i zasad kulinarynych jest zgodna z zasadami, które stosuję w kuchni, niestety u mnie dochodzi jeszcze ten nieszczęsny indeks (odpadają daktyle, banany w dużych ilościach, produkty skrobiowe w dużych). Czy są jakieś przepisy na jesienne ciasta z owocami ze strączków? Albo z dynią (dynia też ma wysoki IG, ale w połączeniu ze strączkami ujdzie...). Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trochę ciężko zrobić ciasto kruche z mąk strączkowych. Jako dodatek tak, ale tak zupełnie się nie da. Można zamiast ryżowej i kukurydzianej dać np. gryczaną, jaglaną (lub z quinoa) i owsianą, jeśli to coś zmienia. Przy zwiększeniu jajek i z kokosowej można zrobić. Albo orkisz, jeśli możesz- ma zdaje się średni indeks. Spróbuj mego ciasta ze śliwkami. Mąkę z kukurydzy możesz tam śmiało zastąpić np. gryczaną. Ciasta z dynią można jak najbardziej, ale raczej w postaci tart/serników

      Usuń
  4. Jaglana niestety też na duży indeks, ale juz gyczana chyba lepiej, jeśli jeszcze dodać trochę otrębów to powinno być ok. Można zastąpić 1 do 1 inne mąki na gryczaną? I dodawać otrębów? A mąka z amarantusa by się sprawdziła? Które ciasto ze śliwkami? To: http://zdrowozakrecona.blogspot.com/2014/08/najprostsze-ciasto-z-wisniami.html ? Tak czy siak ja proszę o więcej ciast ze strączków i nie muszą być kruche! :-)) Ty masz takie fajne pomysły, że na pewno coś wykombinujesz ciekawego i smacznego :-). Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  5. Tak, o to chodziło. może być sama gryczana, ale radziłabym choć pół szklanki skrobi z tapioki np. . Poza tym posmak gryki może być wyczuwalny. Najlepiej wziąć białą niepaloną i własnoręcznie zmielić. Pomyślę o tych ciastach strączkowych. A mąkę z łubinu możesz? Ona jest dobra do ciast.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nigdy nie korzystałam z mąki z łubinu, ale z tego co patrzę, byłaby (pod względem zdrowotnym) idealna! Ma bardzo niski indeks, nie ma glutenu itp... Ciasta rozumiem z tej mąki w stylu takim jak z innych strączków? Dlaczego jeszcze (poza względami zdrowotnymi) dobra do ciast? Dziękuję!

      Usuń
    2. Bo nie najgorzej imituje pszenną. Spróbuj, można ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością. . No i właśnie z tej mąki robiłam kiedyś kruche ciasto, dodawałam ją tez do chleba, ona jest dużo lżejsza od innych strączkowych. Ja bym spróbowała zrobić to ciasto z 2 szklanek mąki z łubinu, i pół tapioki. Trzeba eksperymentować, jak będzie za kruche, dać trochę jogurtu. Ale powinno wyjść

      Usuń
  6. Super pomysł, dobrze wiedzieć, na pewno wypróbuje. Ostatnio starałam się opanować mąkę kokosową, a w szafce stoi jeszcze nie ruszona z amarantusa (nie wiem gdzie na nią szukać inspiracji, z kokosem posiłkowałam się książką "Cud mąki kokosowej" i dobrze się sprawdziła, natomiast nie wiem czy jest jakiś taki "przwodnik" po mące z amarantusa, czy Ty może się znasz na niej??). W takim razie jeszcze z łubinu musi dołączyć do kolekcji. Jeszcze raz stokrotne dzięki za mnóstwo wspaniałych przepisów i pomysłów! Dominika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No jakoś się z amarantusem nie polubiłam, drażni mnie taki dziwny posmak tego ziarna. Można wrzucać gdzie popadnie po trochu, tak dwie, trzy łyżki - bo tak w większych proporcjach to on się nie nadaje

      Usuń
    2. Spróbowałam kruche na mące z łubinu plus skrobia, wg. Twojej rady i sprawdziło się to połączenie! Dziękuję :-) (Próbowałam też ciasto marchewkowe, z mąką z amarantusa wyłącznie - wcześniej uprażoną, i też wyszło :-)).

      Usuń
  7. Idealne ciasto na niedzielne spotkanie z rodziną. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń