poniedziałek, 16 lutego 2015

Wegańskie curry z bakłażana, fasolki adzuki i ciecierzycy

Kolejna bakłażanowa propozycja - jedna z moich ulubionych. Aromatyczny i sycący gulasz z roślinami strączkowymi, bakłażanem i sosem pomidorowym. Wyśmienicie smakuje z kaszą jaglaną lub z  dobrym ryżem, np. basmati lub jaśminowym.

Po Tamari, cieciorkę oraz wiele innych zdrowych produktów zapraszam do sklepu  http://drpelc.pl/
Uwaga! Wydłużamy promocję - dla wszystkich czytelników bloga rabat 7% na cały asortyment. Wystarczy w tabelkę z kodem rabatowym wpisać hasło: zdrowozakrecona.


kładniki:
  • 1 duży bakłażan
  • 1 cebula +1-2 łyżki oleju do smażenia
  • 1 szklanka ugotowanej ciecierzycy
  • 1 szklanka ugotowanej fasolki adzuki (można kupić tu)
  • 500 ml. przecieru pomidorowego (plus 1/4 łyżeczki sody i pół łyżeczki cukru lub ksylitol/miodu)
  • 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej 
  • po ok. pół łyżeczki: kurkumy, papryki wędzonej, kolendry mielonej
  • 1 łyżeczka curry, czosnku niedźwiedziego, oregano
  • 1 łyżka sosu sojowego (polecam bezglutenowy TAMARI)
  • sól, pieprz do smaku 
Bakłażan myjemy, kroimy w kostkę i solimy. Odstawiamy na min. 10 minut, aż puści wodę. Wycieramy ręcznikiem kuchennym i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Możemy spryskać bakłażan olejem (ja kupiłam zwykłą małą butelkę spray i przelewam tam oliwę lub olej ryżowy) Zapiekamy go w piecu, najlepiej przy włączonej funkcji grillowania (w temp. 180 stopni C) aż zmięknie i się zarumieni. Uważajmy żeby nie przypalić. W trackie, po ok. 10 minutach, można przewrócić kostki na drugą stronę. (Uwaga! Można też bakłażana przyrządzić na patelni - wrzucając na rozgrzany olej, a jak go wchłonie, dodać trochę wody i dusić aż zmięknie).

Przecier pomidorowy wlewamy do małego garnka,  dodajemy sodę  i cukier. Gotujemy na małym ogniu przez ok. 20 minut.
W międzyczasie cebulę obieramy, kroimy w kostkę i podsmażanym na rozgrzanej patelni (najlepiej używać jednej dużej, np. woka). Jak się zeszkli dodajemy kurkumę, kolendrę i paprykę. Podsmażamy przez kilka sekund, a następnie wrzucamy na patelnię z cebulą cieciorkę, fasolę i bakłażana. Chwilę podsmażamy i wlewamy sos pomidorowy. Dodajemy resztę przypraw i dusimy całość ok. 10 minut. Podajemy z kaszą jaglaną (można dodać kaszę na patelnię i wymieszać z resztą składników lub też polać kaszę naszym gulaszem - na zdjęciach obie opcje). 



***
Zapraszam też do odwiedzenia mojego podróżniczo-reporterskiego bloga
http://pasjamilubiebycwpodrozy.blogspot.com

9 komentarzy :

  1. świetne curry, uwielbiam takie wegańskie dania!

    OdpowiedzUsuń
  2. curry to jedno z moich ulubionych dań, a jak patrzę na to wydanie to od razu robię się głodna - świetny pomysł! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Z bakłażanem nie miałam okazji poznać się bliżej... Podpowiedz: w jakiej temperaturze i jak długo zapiekać go w piekarniku??? Na blaszce wysmarowanej olejem? Marlena

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja piekę w 180 stopniach, sam grill lub grill+góra - tak długo aż się zarumieni i będzie miękki. Można przewrócić w trakcie. W sumie wychodzi jakie 20 minut? Szczerze mówiąc nie pamiętam. Zapiekam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, bez oleju, ewentualnie tylko spryskany oliwą. Można go też podsmażyć na patelni, z niewielką ilością oleju, a jak wchłonie - dodać trochę wody i dusić aż zmięknie. Aha, i pamiętaj, żeby po umyciu i pokrojeniu posypać solą i odstawić aż puści wodę. Wówczas wytrzeć ręcznikiem i wrzucać do pieca lub na patelnię.
      Dzięki za te pytanie - już uzupełniam wpis.

      Usuń
  4. Chociaż nie jestem weganką, to akurat takie curry zjadłabym z olbrzymią przyjemnością, wygląda tak pysznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też nie jestem weganką, choć od dwóch miesięcy eksperymentalnie nie jem nabiału. Jajka sporadycznie.A to curry jest naprawdę pyszne, spróbuj!

      Usuń
  5. Wygląda fajnie, ale... w składnikach przy przecieru pomidorowym jest 1/4 łyżeczki soli. A w opisie jest informacja, żeby dodać sodę... to co w końcu? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Racja.chodziło o sode która zabija kwasnosc pomidorów sól do smaku. Dzięki za czujność.już poprawiam

      Usuń
    2. Racja.chodziło o sode która zabija kwasnosc pomidorów sól do smaku. Dzięki za czujność.już poprawiam

      Usuń