niedziela, 12 czerwca 2016

Wegański i bezglutenowy kruchy placek z orzechami w kokosowym karmelu


A dziś coś dla wyjątkowych łasuchów! Ciacho z dużą ilością orzechów otulonych pysznym karmelem (czy raczej kajmakiem). Słodkie, więc nie da się go zjeść na raz za dużo. Może na szczęście :) To nie jest ciasto dietetyczne, jednak zdrowsze i mniej kaloryczne od tradycyjnych tego rodzaju przysmaków- zamiast zwykłego cukru dałam kokosowy, zamiast masła - olej kokosowy. No i mleczko, też kokosowe :)

Cukier kokosowy, olej,  tapiokę i syrop z tapioki, sodę i wiele innych produktów potrzebnych w zdrowej kuchni kupicie w sklepie Ekogram Zielonki w Krakowie lub w sieci na  http://drpelc.pl/ .
Uwaga! Dla wszystkich czytelników bloga rabat 7% na cały asortyment. Wystarczy w tabelkę z kodem rabatowym wpisać hasło: zdrowozakrecona.


Spód:

  • 1 szklanka mąki kukurydzianej (użyłam mąki z białej kukurydzy)
  • 1/4 szklanki tapioki (lub skobi ziemniaczanej)
  • 1/3 szklanki cukru kokosowego
  • 3 łyżki mleka kokosowego
  • pół szklanki oleju kokosowego

Wszystkie składniki mieszamy, lepimy kulę i tak powstałe ciasto wykładamy na formę do pieczenia. Zapiekamy ok 15-20 minut w 180 stopniach. A w międzyczasie robimy masę.

Masa:

  • 3 szklanki orzechów (dałam włoskie i nerkowce, ale mogą być dowolne)
  • 150 g cukru kokosowego
  • 1/3 szklanki jasnego syropu (użyłam syropu z tapioki) - jeśli nie macie można dać 200 g cukru
  • 1/4 łyżeczki sody
  • 1 czubata łyżka oleju kokosowego
  • 200 ml wody
  • 1 szklanka mleka kokosowego 
Cukier, syrop i wodę rozpuszczamy w garnku (najlepiej większym z grubym dnem) na średnim ogniu. Gdy zacznie bulgotać dajemy sodę, olej i mleko. Zostawiamy na ogniu, co jakiś czas mieszając, aż nieco zgęstnieje (około 20 minut). Wrzucamy orzechy, mieszamy. 
Masę wylewamy na upieczony spód i zostawiamy aż masa zastygnie (w lodówce). Gdy masa będzie już tężała, ale jeszcze zupełnie nie stwardnieje, kroimy ciasto na kwadraty. Przechowujemy w lodówce.






 ***
Zapraszam również do odwiedzenia mojego podróżniczo-reporterskiego bloga:

9 komentarzy :

  1. Nie mam wszystkich składników, ale dla tego ciasta mogę nadwyrężyć portfel :D Wygląda wspaniale :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba mieć dużo checi i cierpliwości, aby utworzyć taki wspaniały blog z tak interesującymi postami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki:) Chęci i cierpliwości czasem brakuje, ale pozytywna reakcja czytelników motywuje

      Usuń
  3. Mleko kokosowe czy gęste mleczko?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. generalnie im tłustsze mleko tym lepiej i szybciej zrobi się kajmak. Ale moje się nie rozwarstwiło tym razem, więc wrzuciłam całe. Jeśli się jednak rozwarstwi, to wodę można pominąć i uzżyc do gotowania owsianki albo do koktajlu.

      Usuń
  4. Super wyglada! Mam kilka pytan: Jaką mąkę bezglutenową polaca Pani zamiast kukurydzianej? (nie moge tejże) Czy lepije to jesc na swiezo czy zrobic dzien wczesniej przed impreza? A i jeszcze jaki rozmiar blaszki? z gory dziekuje za opdowiedz! pozdrawiam Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może mąką owsiana? Można też wymieszać z ryżową. Dobrze sprawdza się też mąka z łubinu. Co do pieczenia- bez różnicy. Ale zawsze można przygotować wcześniej np. sam spód. Ale i ciasto wytrzyma spokojnie kilka dni bez uszczerbku dla smaku. A za kilka dni wrzucę przepis na pyszne babeczki z masą orzechową i karmelem - maja jajka, więc nie są wegańskie, ale jeszcze smaczniejsze i idealne na imprezę :)

      Usuń